Stolica i największe miasto Etiopii, zamieszkane przez około 3,7mln mieszkańców (2021). Etiopia jest jednym z najuboższych państw świata. Mimo to, za sprawą chińskiego kapitału, stolica kraju w ostatnich latach przeżywa okres intensywnego rozwoju. Przykładem tych działań jest uruchomiony w 2015 roku tramwaj miejski. Jest to pierwszy tramwaj w Afryce Subsaharyjskiej, a jego inauguracja odbiła się szerokim echem na całym świecie. Sieć składa się z dwóch linii – niebieskiej i zielonej, o łącznej długości 31,6km (39 stacji). Za ich obsługę odpowiadają Ethiopian Railways Corporation i Shenzhen Metro Company . Chiński Bank Eksportu i Importu sfinansował aż 85% inwestycji. Poniżej możecie zobaczyć bilet tramwajowy (przypuszczalnie na linię niebieską). Chińczycy intensywnie rozbudowują także miejską dzielnicę biznesową. W ostatnich latach panorama Addis Abeby zmieniła się nie do poznania, w mieście stale przybywa kolejnych drapaczy chmur.
Samo miasto szczyci się dość krótką, ale ciekawą historią. Założone zostało w 1886 roku przez cesarza Etiopii Menelika II jako prezent dla swojej żony Taitu Betul, która wskazała lokalizację miasta na pustynnej równinie Finfinnie u stóp wygasłego wulkanu Entoto (3200m n.p.m.) W celu przystosowania tych terenów do miejskiego życia, cesarz zdecydował się obsadzić teren szybko rosnącymi eukaliptusami sprowadzonymi z samej Australii! Zasadzenie drzew eukaliptusowych miało również znaczenie gospodarcze. Stanowiło rozwiązanie problemu szybkiej eksploatacji zasobów naturalnych lasów Etiopii, dając możliwość wykorzystania eukaliptusa w sektorze paliwowym i budownictwie.
Na koniec jeszcze jedna sucha ciekawostka! Co łączy tramwaje w Krakowie i tramwaje w Addis Abebie? I tymi i tymi można dojechać do Meksyku! Taką nazwę noszą bowiem przystanki w obu tych miastach. Co ciekawe, w Addis Abebie istnieje też przystanek Coca Cola!
źródło obrazu: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Emblem_of_the_Addis_Ababa_City_Administration.svg autorstwo: Basque mapping