Stolica okręgu Mureș (Transylwania). Historia miasta sięga XIV w. Było to miasto Targowe, co do tej pory widoczne jest w nazwie - Târgu; Mureș zaś pochodzi od okręgu w którym znajduje się miejscowość. Liczba ludności to 134 tys. (dane z 2011 roku). Niemal połowa osób mieszkających w Targu Mureș to Węgrzy. W tej części Rumunii mniejszość węgierska jest bardzo liczna, co powoduje, że wiele miast ma również nazwy węgierskie, a napisy na, chociażby, znakach drogowych pojawiają się w dwóch językach, podobnie, jak nazwy ulic. Tak też jest w Târgu Mureș. Węgierska nazwa miasta to Marosvásárhely.
W mieście można znaleźć kilka interesujących zabytków- przede wszystkim sakralnych. Ze względu na duże zróżnicowanie narodowo-etniczne, są tam kościoły zarówno katolickie, jak i prawosławne, czy protestanckie. Oprócz tego warta zobaczenia jest cytadela, stary ratusz, czy Pałac Kultury.
Transport publiczny w Târgu Mureș obejmuje 30 linii autobusowych- 25 miejskich i 5 podmiejskich. Firma odpowiedzialna za komunikację miejską to Silentina. W Târgu Mureș można zakupić bilet dzienny, dwutygodniowy lub miesięczny. Dzienny obowiązuje na wszystkie linie, natomiast dwutygodniowe i miesięczne mogą być odpowiednio na jedną linie, dwie, lub sieciowe.
Ceny biletów wynoszą obecnie (styczeń 2016) 4 lei za bilet dzienny i od 40 do 80 za bilety długoterminowe (zależnie od okresu ważności i ilości linii na które ważny jest bilet).
Ciekawostką jest herb miasta, w którym uzbrojona ręka i niedźwiedź widnieją już od średniowiecza. Mają one symboliczne znaczenie walki w obronie honoru i poświęcenia dla sprawy. Zwieńczenia korony w kształcie wież oznaczają wysoką rangę miasta, a waga w równowadze rolę jaka odegrał trybunał sprawiedliwości Transylwanii, który miał siedzibę w Târgu Mureș.
autorka tekstu: Kinga Jakubek
zobacz także: blog pojechała do Rumunii » autorstwa Kingi :)
źródło obrazka: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Coa_Romania_Town_Marosv%C3%A1s%C3%A1rhely.svg autorstwo: Madboy74