Messina (Mesyna) to miasto i gmina we Włoszech, położone w północno-wschodniej części Sycylii, nad Cieśniną Mesyńską, zamieszkane przez 236 962 osób (2017). Miasto zostało założone w VIII wieku p.n.e przez Greków. Ze względu na strategiczną pozycję na Morzu Śródziemnym było to pożądane miejsce zdobywców z całego świata (wciąż jest to ważny aspekt, znajduje się tam jeden z głównych portów regionu). Już w 396 roku p.n.e miasto zostało doszczętnie zniszczone przez Kartagińczyków. W późniejszych Mesyna przechodziła z rąk do rąk, co odcisnęło piętno na kulturze i krajobrazie miasta. Dodatkowo Messina zaznała niszczycielskiej siły trzęsienia ziemi i tsunami (maremoto) 28 grudnia 1908 roku, kiedy to zginęło 75 tys. osób (55% mieszkańców miasta).
Mimo, że miasto legło w gruzach, a jego odbudowa była nieco chaotyczna, wciąż przypomina namalowane przez naturę arcydzieło, zamknięte w ramie błękitu nieba i lazurowego morza.
Zabytki, które dzisiaj możemy podziwiać w Mesynie, są tylko małą częścią tego, co oferowało miasto przed niszczycielskim trzęsieniem ziemi. Jednak atrakcji wciąż nie brakuje, należą do nich w szczególności Duomo di Messina (romańska katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, początki katedry mesyńskiej sięgają XII wieku; swój dzisiejszy, znakomity wygląd zawdzięcza rekonstrukcjom), pylony mesyńskie (dwa stalowe słupy wysokiego napięcia używane w latach 1955–1994), Galleria d'Arte Contemporanea di Messina (galeria sztuki, w której podziwiać można dzieła takich artystów jak Caravaggio i Antonello da Messina), latarnia morska (budynek wzniesiony w 1555 roku), czy Fontanna Neptuna (znajdująca się w pobliżu przystani fontanna, przedstawia rzymskiego boga mórz i oceanów, Neptuna; autorem fontanny jest uczeń Michała Anioła, Giovanni Angelo Montorsoli).
W Messinie narodziło się kilka wiodących osobistości z dziedziny kultury, takich jak malarz Antonello da Messina, architekt Filippo Juvarra, intelektualista Giuseppe La Farina oraz matematyk i astronom Francesco Maurolico.
autor tekstu: Natalia Antończyk
|